Klaasikoda

Klaasikoda asub endises mõisa viinaköögis, mis valmis aastatel 1864 – 1866 ning oli mõisa ajal  tööstusliku otstarbega, sest viin ja piiritus olid mõisate peamine sissetulekuallikas 19.-20.sajandil ning kogu toodang läks müüki Peterburi turule

2009. aastal hoone renoveeriti Norra riigi rahalise toetusega. Praegu asub majas klaasikoda, mis avati 2.juunil 2010.aastal. Klaasikojas saab külastaja osaleda erinevates klaasiga seotud töötubades ettetellimisel. Lisaks sellele on veel äitusesaalid vahetatava ekspositsiooniga ning püsiekspositsioon endiste mõisate viinaköökidest piltidel ning Urmas Leemeti klaasikogust. Hoones on ka klaasitoodete müügipunkt, võetakse vastu ka tellimusi klaasesemete valmistamiseks.

Klaasikojas töötavad klaasipuhujana Helen Maasik ja Aivar Jalandi.

Olustvere klaasikoja tehnoloogiline baas on Eestis üks parimaid. Valdavalt tegeletakse klaasikuumtöötluse ehk puhumisega, kuid lisaks sellele on võimalik veel praktiseerida mitmeid teisi klaasitehnoloogiaid: külmtöötlust, liivsöövitustehnikat, sulatustehnikaid, teha vitraaže ja mosaiike ning tegeleda klaasimaaliga.

Alates 2014. aasta sügisest õpetatakse Olustveres klaasipuhuja assistente  4. taseme kutseõppes. 

Olustvere klaasikoda teeb koostööd Eesti Kunstiakadeemiaga, nii eesti kui ka välismaiste kunstnikega. Korraldatakse koos näitusi, workshope ja performanceid.

 

Klaasikojas pakutavad töötoad ettetellimisel:

VAASIKESE PUHUMINE

Klaasikoja meistri juhendamisel saab igaüks puhuda klaasist mulli ja vormida sellest väike vaas. Puhumine toimub ükshaaval ja ühel inimesel kulub aega ca 10 min. Valminud esemed saab kätte alates järgmisest tööpäevast.

Maksumus ühe inimese kohta  20 eurot  (grupi suurus 5-15 inimest)

 

KLAASIPUHUMISE LÜHIKURSUS

Klaasikunstniku juhendamisel valmib sinu valitud värvi klaasist joogiklaas või vaas. Puhumine toimub ükshaaval ja ühele inimesele kulub aega ca 30 min. Valminud esemed saab kätte alates järgmisest tööpäevast.

Maksumus ühe inimese kohta 60 eurot (grupi suurus 1-3 inimest)

 

KLAASHELMESTE VALMISTAMINE

Helmeid on kantud viimased paartuhat aasta.. Alguses küll vaid luksuskaubana, mis oli kättesaadav ainult rikastele. Helmekeed on olnud läbi ajaloo naiste ja tüdrukute ehteks ning kuulunud ka meie esivanemate rahvariidekomplektide juurde. Kuid ka mehed on neist vaimustunud ning klaaspärlitikandiga on kaunistatud ajaloos nende vöösid.  Klaashelmeste valmistamise  teeb põnevaks klaasi iseloom kus lõplik ilu ja ehedus selgub alles klaasi jahtumisel. Iga  helmes on kordumatu käsitöö, millest saad valmistada omale ainulaadsed ehted.

Töötuba sisaldab klaashelmeste valmistamise teooriat, materjali, töövahendeid ja iseseisvat helmeste valmistamist juhendaja Helen Maasiku abiga. 

Töötoa pikkus ca 2,5 tundi ning selles saab korraga osaleda 1- 3 inimest.

Töötoa maksumus 50 eurot/inimene 

 

KLAASIST LILLE VALMISTAMISE LÜHIKURSUS

Klaasikoja meistri juhendamisel valmib sinu valitud värvi klaasist lill. Selle modelleerimine toimub ükshaaval ja ühel inimesel kulub aega ca 10 min. Valminud esemed saab kätte alates järgmisest
tööpäevast.

Grupi suurus 5-15 inimest
15 inimese grupi tööaeg on ca 2,5 tundi
Lühikursuse maksumus 20 eurot/inimene 

 

KLAASIST LILLE JA VAASI VALMISTAMISE LÜHIKURSUS

Klaasist lille lühikursusele saab juurde võtta ka vaasikese puhumise. Klaasikoja meistri juhendamisel saab igaüks puhuda klaasist mulli ja
vormida sellest väike vaas. Puhumine toimub ükshaaval ja ühel inimesel kulub kahe eseme valmistamiseks aega ca 20 min. Valminud esemed saab kätte alates järgmisest
tööpäevast.

Grupi suurus 5 inimest
5 inimese grupi tööaeg  lill + vaas on ca 2 tundi
Lühikursuse hind on 35 eurot/inimene  


TIFFANY TEHNIKAS VITRAAŽI VALMISTAMINE

Vitraaži ajalugu on pikk ning ulatub  keskaega. Alguses valmistati vitraažitehnikas vaid pühakodade aknaid, mis lisasid hoonele ülevust ning pidulikkust.  Hiljem hakati värvilisest klaasist valmistatud  vitraažmosaiikidega kaunistama ka teiste hoonete aknaid, uksi,  lampe ja teisi sisekujunduselemente. 19.sajandi lõpus töötas Ameerika kunstnik Tiffany välja täiesti uue vitraažitehnika, mis võimaldas omavahel liita  ka ilmeväikesi klaasitükke kasutades looklevaid tinajooni. 

See tehnika sobib nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele. Tule ja valmista oma kätega kena päikesepüüdja aknale, endale või kingituseks heale sõbrale!

Töötoa pikkus ca 4-5 tundi ning selles saab korraga osaleda kuni 5 inimest.

Juhendab:  Aivar Jalandi

Töötoa maksumus 45 eurot/inimene

 

KLAASIKILLUMÄNG

Töötoas kavandad mustri. Mustri kontuurjooned märgid klaasile kontuurpasta või klaaasimarkeriga. Värvilistest ümaratsest ja mereklaasi meenutavatest klassikildudest lood pildi, mille liimid klaasile. Valmis töö saad hiljem riputada aknale või asetada puidust alusele, mille saad töötoast kaasa. 

Tule üksi, perega või kogu kollektiiviga põnevaid kujundeid ja mustreid klaasile tekitama! Sobib väga hästi õpilasgruppidele.
Töötoa pikkus ca 1 tund ning selles saab korraga osaleda kuni 10 inimest.  Valmis töö saad kohe koju kaasa võtta.

Töötoa maksumus 11 eurot/inimene

KLAASILE LIIVSÖÖVITUSEGA MUSTRITE LOOMINE

Töötoas lõigatakse välja kleepkilest sobivad kujundid, mis kleebitakse klaasile. Seejärel kasutatakse liivapritsi millega muudetakse kilega katmata klaas piimjaks. Kilega kaetud osa jääb aga läbipaistvaks.

Tule üksi, perega või kogu kollektiiviga põnevaid kujundeid ja mustreid klaasile tekitama! Hea ja sobiv tegevus õpilasgruppidele.

Valmis töö saad kohe koju kaasa võtta.

Töötoa pikkus ca 1 tund ning selles saab korraga osaleda kuni 10 inimest.

Töötoa maksumus 11 eurot/inimene

 

 

Klaasikojas teostatakse ka klaasesemete parandustöid.  Võimalik on klaasialane konsultatsioon, lihvimine, liimimine, muud parandustööd. Teostatakse ka soovitud teksti graveerimist klaasile käsitööna. Hind sõltub töö mahust.  Klaasikoja meistrid võtavad vastu ka tellimustöid ning nende loomingut on võimalik koja galeriipoest kaasa osta.

Info tegevuste ja tellimustööde kohta:

Tellimused: Klaasikoja tooted: +372 4374 380, E-post: klaas@olustveremois.ee

Tegevused: E-post: marika.shadeiko@olustvere.edu.ee

Klaasikoda avatud 01. juunist kuni 31.augustini E-L 10.00 - 17.00, 01. septembrist kuni 31. maini E-R 10.00 - 17.00

 

© 2015-2024 Olustvere Mõis. All rights reserved.